Сайт «Кстаті +»

https://kstati.dp.ua/index.php/uk/kultura/i-znovu-blez-u-kamyanskomu

Автор: Світлана Садовенко.

Авантюрна комедія «Блез», прем’єра якої відбулася на Основній сцені Театру імені Лесі Українки 14 липня, власне, не зовсім прем’єра. Багато років та з великим успіхом на сцені нашого театру ця п’єса вже йшла, але з іншим акторським складом, декораціями костюмами. І от випала нагода побачити «Блез» оновлений. 

Автором цієї п’єси є відомий французький драматург Клод Маньє, який народився в 1920 році в Парижі. У 1954 році він поставив свою першу п’єсу «Месьє Мазюр». Комедія мала міжнародний успіх, ставилася в Європі, Америці та Австралії, отримала Гран-прі Ангієнського казино за драматичне мистецтво. Найвідомішою п’єсою Клода Маньє є комедія «Оскар, непорозуміння у трьох діях», яка вперше була поставлена у Парижі у 1958 році. Її однойменна екранізація у 1967 році з Луї де Фюнесом у головній ролі досягла міжнародної популярності.
Комедія «Блез» була написана у 1959 році, неодноразово ставилася різними театрами світу і досі не сходить зі сцен. Інші відомі п’єси Клода Маньє – «Леон, або Правильна формула» (1963), «Джо» («Наздожени мене, я вбивця», 1964), «Де ви були, коли згасло світло?» (1968), «Ермінія» (1970) та «Гніздо сутичок» (1973).

За сюжетом Блез д’Амбріє, можливо, і талановитий, але бідний художник аристократичного походження. Роль Блеза зіграв молодий актор Владислав Дубінін, якого глядачі вже бачили у ролі сержанта Троттера у детективі «Мишоловка. Вбивство з Калвер-Стріт». Крім Владислава Дубініна, у виставі задіяний яскравий акторський склад: заслужена артистка України Марина Юрченко в ролі Аріани Кларенс, Юлія Жиліна в ролі мадам Карльє, Тетяна Білянська в ролі Лаури Карльє, Анна Макєєва в ролі Марі, Євгенія Футинець в ролі Женев’єви, Кароліна Трегуб в ролі Пепіти, а також артисти балету. Режисером-постановником вистави є головний режисер театру, заслужений діяч мистецтв України Сергій Анатолійович Чулков.
Головний герой хоче догодити відразу всім, щоб домогтися заповітної мети – розбагатіти. У його коханки Женев’єви виникає ідея: заради забезпеченого майбутнього він має одружитися з дочкою багатого бізнесмена. Іншого виходу, як здається Блезу, немає, бо жодну зі своїх картин йому ще не вдалося продати, оплачувати рахунки йому нема чим, і якщо терміново не знайдуться гроші, він просто опиниться у в’язниці. Та все відбувається всупереч їх розрахункам… Вистава побудована на комічних прийомах, різноманітних непорозуміннях і помилках  героїв.
Звісно, я була не єдиним глядачем у залі, хто пам’ятав цю п’єсу в першому варіанті. Відповідно, так чи інакше відбувалось порівняння, і тут варто сказати наступне: це просто інший «Блез». Змінилась сцена, сама її атмосфера, багато різних картин занурювали не просто у світ багатства, а світ, до якого хотів належати головний герой – світ високого мистецтва. Змінився герой. Тепер це не харизматичний та блискучий красень-пройдисвіт, що намагається обдурити усіх навколо, а нещасний хлопець, з якого ці кляті жінки просто знущаються, але кожній з них він не може відмовити навіть у дрібницях. Такого героя хочеться пожаліти, поспівчувати у його нещастях та втішити. Владиславу Дубініну, як, безумовно, талановитому актору, таке перевтілення вдалося.